Antalya gerek şehir merkezi gerekse ilçeleriyle turizm konusunda dünya çapında ünlü bir şehrimizdir. Alanya, Belek, Kaş, Kemer (Olympos, Çıralı, Adrasan), Lara, Manavgat, Side bu ilçelerin başında gelmekte ve hepsi turizme dünya çapında hizmet etmektedir. Bu belde ve ilçelerimize toplu taşıma araçları ile gidilebileceği gibi doğrudan ulaşım sağlayan otobüs seferleri de vardır.

Dünya güzeli Antalya’nın tatil bölgeleri ile ve genel olarak otelleri hakkında bilgi vermek gerekirse;

Kemer otelleri: Kemer, konum olarak Antalya’nın orta kısmında yer alan antik çağlarda adı Pamfilya olan bölgede bulunur. Kemer’in merkezi kadar beldeleri de turizm açısından ilgi gören yerlerdir. Bunların başında Beldibi, Çamyuva, Çıralı (Olympos Tatil Köyü, Adrasan) Tekirova gibi beldeler gelmektedir. Değinmeden geçmeyelim Kemer’in eski ismi Phaselis’tir ve bölgede bu isimde oteller ve mekanlar bulunmaktadır.

Belek otelleri: Belek, Serik Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bölge doğal olarak cennetten düşen bir parça gibi çam ormanlarıyla ve okaliptüs ağaçlarıyla tamamen çevrili. Denizi Mavi Bayraklı olup, plajlarında dünya sıralamasında yer edinmiş olup gelen misafirlerine unutulmayacak hatıralar bırakmaktadır. Bunun yanında Belek golf sahalarıyla ünlüdür ve Belek’te bulunan bir çok 5 yıldızlı otelde misafirlerin ve dışarıdan isteyenlerin kullanabileceği golf sahaları da bulunmaktadır.

Side otelleri: Side denizi sığ olması, temiz ve doğal kumsallarıyla daha çok çocuklu ailelerin seçtiği tatil merkezlerimizin başında gelir. Side antik çağda Pamfilya olarak anılan ve bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bölgede Perge ismiyle bölgeye bir çok dönemde başkentlik yapmıştır. Side bölgesinde geldiğinizde Side ile sınırlı kalmaz ayrıca Manavgat’ta bulunan otellerde de konaklayabilir; Manavgat Şelalesi, Titreyen Göl gibi doğa da bulunan bir çok canlıya ev sahipliği yapmış doğal güzellikleri ile ünlü bölgemize de ziyarette bulunabilirsiniz.

Alanya otelleri: Alanya’da başlıca ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında Alanya kalesi gelmektedir. Bunun yanında Kervansaray Piknik Dimçayı isimlerinden de anlaşılacağı gibi bir çok çağda uygarlıkların ticaret ve dinlenme için uğrak yeri olmuştur. Kervansaray olduğu zamanlarda yerli ve yabancı gezginler orada misafir edilirken şimdi dünyanın en uç noktalarından bile turistler gelmekte ve Alanya’nın dünya standartlarında ki otellerinde konaklamakta. Bunun yanında Alanya’ya Kleopatra Plajı, İncekum Plajı gibi doğal güzellikler bulunmakla beraber bir adet Çıplaklar plajı bulunmakta. Çıplaklar Plajına aileler ve sevgililer gibi çiftler girebilmekte beraber bayanlar tek başlarına giriş yapmaktadır. Erkekler damsız alınmamaktadır.

Lara otelleri: Türkiye’nin en uzun kumsalı Lara’da bulunmaktadır. Lara turizm yönünden diğer bölgelere oranla biraz daha geri kalmış olmakla beraber hızla gelişim sağlamakta ve diğer turizm bölgelerine yakınlaşmaktadır. Lara bölgesi içerisinde 5 yıldızlı ve butik otellerin yanında tematik oteller de bulunmaktadır. Özellikle balayı çiftlerinin tercihinin yoğun olduğu bölgedir. Topkapı Sarayı, Kremlin Sarayı, Venedik Meydanı veya Titanic’te  14 Şubat’ta konaklayıp bir kral ve kraliçe gibi hissedebilirsiniz.

Kaş otelleri: Kaş, bölge olarak Ege’ye yakın olmasıyla beraber ikliminde Ege’nin izlerini taşımakla beraber sanki Pasifik Denizi’nde ya da Maldiv adalarında olduğunuz izlenimini veren turkuvaz rengi denizi, su yüzünden bakınca ayaklarınızın altından geçen balıkları dahi seçebileceğiniz tertemiz denizi görünce hayran olacaksınız. Dünyanın en ilgi çekici plajlarından birisi olan Kaputaj Plajı ve Kalkan Kaş bölgesinde yer almakta. Bunun yanında deprem zamanında yıkılıp belirli bir bölgesi su altında kalan Kekova’da doğal güzelliklerin başında gelmektedir.

Bu bölgelerde hizmet veren otellerin bir çoğu herşey dahil Antalya otelleri kapsamındadır. Kaş’ta ve Kemer’in Olympos, Çıralı ve Adrasan gibi bölgelerindeki oteller oda kahvaltı ya da yarım pansiyon (sabah ve akşam yemeği) şeklinde misafir ağırlayabilir. Balayı çiftlerinin daha çok tercih ettiği bölgelerden birisi olan Olympos hem kültür turizmi hem deniz hem de eğlenceyi bir arada sunmaktadır.

Siz de Antalya hakkında oteller ve diğer bilgiler için bize ulaşabilir ve yorum yapabilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , ,

0 Comments

Leave a Comment