Korona Virüsün ülkemizde bir çok can alması ve ülkemizde bulunan karantina sürecinde, özellikle 11-12 Nisan’da uygulanan 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanan sokağa çıkma yasağının da etkisiyle, tüketicilerin alışveriş düzenleri ve alışveriş yapma alışkanlıkları önemli ölçüde değişmiş bulunuyor.

Tüketici davranışlarını incelediğimizde lüks veya ziynet sektöründe yapılan alışverişlerin büyük oranda azaldığı, özellikle insanların temel ihtiyaçları üzerine yoğunlaştığı görülmektedir.

E-Ticaret ve İnternet Kullanımı Genel Verileri

Yukarıda bulunan genel verilere göz attığımızda insanların daha fazla evde vakit geçirmesinden kaynaklı olarak, web sitelerinde geçirilen süre hızla artmış ve bu da doğal olarak web sitelerindeki sayfa görüntüleme oranının artmasına neden olmuştur.

İnsanların internette daha fazla vakit geçirmesi bir çok avm ve ürün satan dükkanın bu süreçte kapanmasıyla birlikte, fiziki mağazalardan alınması gereken temel ihtiyaç maddelerinin bir çoğu da internet üzerinden satın almalara dönmüştür.

Bu tarz pandemi durumlarında sıkça rastlanan insanların kendisini koruma güdüsü ile yaptıkları alışverişe en güzel örnek olarak Sebze ve Meyve satışlarındaki %38’lik artışı gösterebiliriz.

İnsanların vücut bağışıklığını artırmak amaçlı en fazla tercih ettikleri ürünler olarak Portakal ve Limon gelmekte, bu ürünlerin satışlarında ise Portakal %61 oranında satışını artırmakta, Limon ise %41 oranında satış oranını artırmıştır.

Pandeminin ve insanların kendi kendisini karantinaya almasının bir sonucu olarak insanlar evde kaldıkça yapacak şeyler aramaya başladılar ve evde vakit geçirmek için çeşitli yollara yöneldiler.

Bunların başını kitap satışları geliyor; herkesin okumak istediği ama okuyamadığı bir çok kitap bulunmaktadır, pandemi sırasında evinde vakit geçiren bir çok insan bu kriz durumunu fırsata çevirmiş ve okumaya vakit bulamadığı kitapları okumaya başlamıştır. Bu da kitap satışlarında %46’lık bir artışa sebep olmuştur.

Bunun yanında online ve legal olarak yayın yapan dizi ve film izleme imkanı sunan sitelere kayıt olma oranı da %34 oranında artmıştır.

Bazı insanlar da kitap okumak ya da dizi, film seyretmek yerine el becerilerini geliştirmek adına puzzle yapmaya başlamıştır. Bunun da e-ticaret sektörüne yansıması %34 oranında satış artışı ile görülmüştür.

İnsanların evde kalması ile birlikte nasıl ki kitap okumaya ve hobilere ayrılan vakit arttıysa bu dönemde evinde vakit geçiren insanlar için mutfakta vakit geçirme ve yeni şeyler denemenin de önü açılmasıyla birlikte küçük ev aletlerine olan ilgi de artış gösteriyor. Küçük ev aletlerinin internetten satışı bu dönemde %14 artış gösteriyor.

Ayrıca berberler ve güzellik salonlarının kapanması ile beraber insanların kişisel bakımlarını da kendi başlarını yapmaları gerekti ve böylece özellikle berberde tıraş olan erkekler ihtiyaçlarını gidermek için, tıraş makinesi satışlarında adeta patlama yarattı.

Tıraş makinesi satışları da bu dönemde %86 gibi inanılmaz bir artış gösterdi. Pandeminin sona ermesinden sonra bu durumların berberlerin müşterilerine nasıl yansıyacağı ise merak konusu oluyor.

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret pazar yerleri de pandemi sürecinde site içi aramalarda farklı konularda büyük artış yakaladılar. Bunların başında sağlık ürünlerinden Cerrahi Maske %51, genel anlamda Maske aramaları %28’lik artış sağladı.

Evde vakit geçirmek isteyenlerin yaptığı aramalardan Teknolojik Ürün aramaları %22 üzerinde artış sağlarken, Mobilya ve Ev Dekorasyonu aramaları %19 artış gösterirken satışlarında ise %4 üzerinde artış sağlandı.

Ayrıca insanların bu dönemde iş süreçleri sekteye uğradığından dolayı kredi aramalarında genel olarak %16 artış gösterdi. Hükümetin, devlet bankalarının insanlara 6 ay ödemesiz ve düşük faizli kredi sunacağı haberleri üzerine son 15 günde kredi aramalarında toplamda %46 artış görüldü.

Yazımızın başından beri bir çok sektörün aramalarında olan artışı oranları ile anlattık. Tabii bu süreçten her sektör aynı şekilde karlı olarak çıkmıyor, özellikle şehirlerin giriş çıkış yasakları, insanların birbirlerine karşı olan sosyal mesafeyi koruma gereksinimi ve insanların toplu olarak bir yerlerde bulunmama isteğiyle beraber turizm sektöründe büyük bir düşüş yaşandı.

Pandemi sürecinin ne kadar süreci belli olmadığı, yasakların ne ile sınırlı olup olmadığı ve neleri kapsayacağı henüz belli olmadığı için, otel ve tatil için yapılan rezervasyonlar ise daha önceki yıllarda aynı dönemlere göre %66 oranında düşüş yaşadı.

İlerleyen dönemlerde salgın tehditi biter ve normal hayatlarımıza dönersek bu düşüş turizm ve tatil sektörüne büyük oranda artış olarak geri dönecektir.

Tags: , , , , , , , ,

0 Comments

Leave a Comment