Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika Kıtasında vizesiz gidebileceği ülkeleri sizin için bulduk;

Bazılarınızdan duyar gibiyiz Türkiye’yi bitirdik dünya mı kaldı diye, peki Türkiye’de seyahat eder gibi sadece pasaportunuzla her hangi bir vize başvurusu olmadan gidebilseniz iyi olmaz mı? Vize çıkartmanın telaşı bir yana o ülkeden vize alabilecek miyim, oteli ayarladım uçak biletini aldım ya vize alamazsam derdi. Dünyanın bir çok bölgesine Türk vatandaşları vize çıkarmadan gidebiliyor. Bakalım bunlar hangileri;

AMERİKA KITASI VİZESİZ ÜLKELER

 1. Arjantin; Arjantin 90 güne kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı veren ülkelerden birisidir. Hem futbol hem dansa doyabileceğiniz bir ülke.
 2. Bahamalar; Bahamalar denilince ilk akla gelen tropik iklim, deniz, güneş ve kum oluyor. Tatilinizi Bahamalar’da geçirmek istemez misiniz? Üstelik vize sıkıntısı olmadan.
 3. Barbados; Belki daha önce duymadığınız ama dünyaca ünlü şarkıcı Rihanna’nın memleketi olan Barbados sadece Rihannası ile değil, bembeyaz kumsal ve plajları, mavinin en güzel tonlarını bulacağınız denizi ve her yanda sizi selamlayan palmiye ağaçları ile 90 gün sınırı olmakla beraber vizesiz bir cennet köşesi.
 4. Belize; Mercan adacıkları ve Karayip Denizine kıyısı olan bu Orta Amerika’nın en küçük ikinci ülkesi olan Belize 90 güne kadar Türk Vatandaşlarından vize istemiyor.
 5. Bolivya; İnanılmaz bir doğal zenginliğe ve çeşit çeşit bitki örtüsüyle adeta bir cennet köşesi olan Bolivya’da sonu gelmez bir tuz gölü Salar de Uyuni bulunmakta, buradan Amazon yağmur ormanlarına kadar gezebilir ve farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. 90 güne kadar vize sorunu olmadan.
 6. Brezilya; Aklımıza ilk Rio Karnavalı ve futbolcuları gelen Brezilya’da Türk Vatandaşlarına 90 gün vize sormuyor.
 7. Dominik Cumhuriyeti; Son zamanlarda özellikle Survivor yarışmasından tanıdığımız ve iklimine aşina olduğumuz bir yer Dominik Cumhuriyeti, aynı zamanda Karayiplerin ve Orta Amerika’nın ekonomi olarak en gelişmiş ülkesi olmasıyla da ayrı bir yer kazanıyor. Bu ülkede vize almak hava alanına indiğinizde 10$ olan Turist Kartı’nı almanızla hallolmuş oluyor.
 8. Dominika; Dominik Cumhuriyeti ile karıştırılmasın Dominika bir ada ülkesidir. Volkanik kökenli bir ada ve üzerinde dünyanın ikinci büyük kaynar gölünü barındırmaktadır. Tropikal bir bitki örtüsüne sahip olan Dominika’da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 21 güne kadar vizesiz seyahat imkanı veriyor.
 9. Ekvador; Ekvator çizgisi üzerinde yer alan bu ülke adını da buradan almakta. Doğal ve zengin kaynakları olan bu ülke de 90 güne kadar vizesiz gezebilirsiniz.
 10. El Salvador; Hem nüfus yoğunluğu fazla hem de yüz ölçümü olarak Orta Amerika’daki en küçük ülke olan El Salvador iki özellik bakımından tezattır. Türk vatandaşlarına 90 gün vizesiz seyahat imkanı veriyor.
 11. Guatemala; 90 güne kadar vize istemeyen bu ülke kahvesiyle meşhurdur. Kültürel bir gezi yapacaksanız Meksika’nın güneyinde yer alan bu ülke Maya kültürünün izlerini taşımakta ve günümüze kadar gelen Maya eserleri bulunmaktadır.
 12. Honduras; Yine Guatemala gibi doğal özelliklere sahip olan bu ülkede 90 gün vize istememektedir.
 13. Jamaika; Cennet gibi ülke olan Jamaika, denizi olsun kumsalları ve doğası olsun eşsiz bir turistik mekandır. Bunun yanında ülkede genel olarak hakim olan hayat felsefesi Reggae müzikle hayat bulmuş ve dünyaya yayılmıştır. 90 gün boyunca bu ülkeyi vizesiz gezebilirsiniz.
 14. Kolombiya; Bütün Amerika kıtasında Gabo adıyla bilinen efsanevi yazar Gabriel Garcia Marquez’in memleketi olan Kolombiya, saklı kalmış doğası, asla sıkılmayacağınız hareketli şehirleri ve yeni dünyaya ayak uydurup yükselen ekonomisi ile Türk vatandaşlarından 90 güne kadar vize istememektedir.
 15. Kosta Rika; Küçük bir ülke olmasına rağmen tropik iklimi sayesinde yıl boyu insanları kendisine çeken bir konumdadır. Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden birisidir.
 16. Meksika; Diğer ülkelere göre daha farklı bir yapıda olan Meksika’ya giriş işlemleri için internetten başvuru yaparak 30 günlük tek giriş vizesi alabilirsiniz. Bunun yanında Maya kültürünün merkezi olan ülke, acıyı fazla kaçırmamak koşuluyla mutfağıyla da bize hitap etmektedir. Unutmadan Meksika’ya gidince okyanus kıyısında yüzmeyi ve kumsallarında güneşin doğuşunu izlemeyi unutmayın.
 17. Nikaragua; Orta Amerika’nın yüz ölçümü bakımından en büyük ülkesi konumunda olan Nikaragua, Karayip Denizi’ne kıyısı ile uzun kumsallara sahiptir. Ülkede İspanyolca resmi dildir ve Türk vatandaşlarından vize istememektedir.
 18. Panama; Vizesiz 6 aya kadar konaklama imkanı sunan Panama özellikle Kuzey ve Güney Amerikayı birbirine bağlayan Panama Kanalı ile meşhurdur. Bunun yanında gece hayatı da oldukça çılgın bir ülkedir ama dikkatli olunması gereken ülkelerin başında gelir.
 19. Paraguay; Denize kıyısı olmayan Paraguay, Türk vatandaşlarından vize istememektedir.
 20. Peru; 90 günden fazla olmamak kaydıyla vizesiz girebileceğiniz bu ülke Amerika kıtasında İnka tarihinin en büyük simgesi olan Machu Picchu’nun bulunduğu ülkedir ve kesinlikle gidilmesi gereken ülkeler başında gelir.
 21. Sain Christopher (Saint Kitts) ve Nevis Adaları; Resmi dili İngilizce olan bu adalar iki adadan oluşan bir devlettir. 180 günlük bir süre içerisinde 90 günden fazla olmamak kaydıyla vize almadan bu adalarda eşsiz bir tatil yapabilirsiniz.
 22. Saint Lucia; Karayip Atlas Okyanusu ve Karayip Denizi arasında yer alan bu ülkede resmi dil İngilizce’dir ve Türk vatandaşlarından vize istememektedir.
 23. Şili; Bu ülke özellikle ince uzun yapısıyla Güney Amerika’nın yarısını uzunlamasına kaplamakta ve bir çok iklim yaşanmaktadır. Kıyılarına uzak olmasına rağmen ilginç paskalya heykelleri ile bilinen Paskalya Adası’da Şili’ye bağlıdır. Türk vatandaşları için Şili’de 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı vardır.
 24. Trinidad ve Tobago; 30 gün vizesiz seyahat imkanı veren bu ada ülkesi iki ayrı adadan oluşmakta ve kendi para birimi Trinidad ve Tobago dolarını kullanmaktadır.
 25. Uruguay; 90 gün vizesiz seyahat imkanı sağlayan Uruguay’ın kara bölümü olmayan tek kısmı Atlas Okyanusuna bakmaktadır. Güney Amerika’nın yüz ölçümü olarak en küçük ikinci ülkesidir. Ayrıca dünyada esrarın yasal hale geldiği ilk ülke Uruguay’dır. Tavsiye etmediğimizi bilin.
 26. Venezuela; Turistlere 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı veren Venezuela, İspanyolların Güney Amerika’ya ilk yerleştiklerinde sürekli yerleşim birimi olarak kullandıkları ilk yerdir. Karayip Denizi’ne kıyısı olan ülkede muhteşem kumsallar bulunmaktadır.

Amerika’da vizesiz seyahate çıkacak arkadaşlarımıza şimdiden iyi tatiller dileriz.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

0 Comments

Leave a Comment