Vizesiz olarak kayak tatili için seyahat edebileceğiniz kayak merkezlerine bir göz atalım.

Kışı sevenleri şöyle bir kenara alalım. Kar ve hızı sevenler bu yazıya dikkat edin. Ülkemizde 4 mevsim yaşanıyor ve her mevsimin tadını az çok çıkarıyoruz ama kışlar kısa, kar ve kayak keyfini yeterince yaşayamıyoruz. Kayak benim için vazgeçilmez ve peşinden koşuyorum diyenler. Vizesiz ve bütçenize uygun olarak dünyanın bir çok ülkesinde kayak yapabilirsiniz. Bu kayak merkezleri hem eğlenceli hem ucuz hem de bütün Avrupa’da popüler mekanlar ve güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Bu merkezler her seviye kayak ve snowboard tutkunları  için uygun fiyatlıdır.

Üsküp, Mavrova Kayak Merkezi

Mavrova’ya Üsküp üzerinden ulaşıyorsunuz.

Mavrova kayak merkezi pistleri toplam uzunluğu 25 km, hem yeni yeni kayak öğrenenler hem de bilenler için uygun ve keyif verici. 11 teleferik ve 3 telesiyejden oluşan kayak merkezi toplamda 5700 metrelik bir alana ve saatte 11.100 kişiyi ağırlama kapasitesine sahip. Teleferikle kayak imkanı sunan pistler 10 km, telesiyejle zirveye çıkma imkanı sağlayan pistlerin uzunluğu ise 5 km. Eğlencenin bir çok kayak merkezine göre daha uzun sürdüğü kayak merkezinde özellikle telesiyejlerin olduğu pistlerde müzik yayını ve ışıklandırma bulunmakta ve pistin durumu ve hava durumu da uygun olursa akşam 22.00’ye kadar gece kayağı da yapılmakta. Bu imkanlardan dolayı Mavrova, Avrupa’nın gözde kayak merkezleri içinde yer alır.

Rusya, Sochi

Özellikle 2014 Uluslararası Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yaptıktan sonra çok daha geniş bir kesim tarafından adı duyulan Sochi’de Krasnaya Polyana kayak merkezi hem dünya standartı hizmeti hem de tesis kalitesi ile bir çok ülkeden turist çekmekte. 4 ana tesis üzerine kurulu olan kayak merkezindeki tesisler Alpika, Carousel, Rosa Khutor ve Phesakor‘dur. Burada Rusya’nın eğlence hayatının izlerini bulabilir ve aktivitesi bol bir kayak tatili yaşayabilirsiniz.

Bunun dışında kayaktan yorulur ya da farklı bir aktivite olsun isterseniz, merkezin üstündeki dağlarda, tatil köyleri ve kaplıcalar bulunmakta. Vaktiniz varsa bir göz atmanızda fayda var.

Lviv, Bukovel Kayak Merkezi

Bukovel Kayak Merkezi, Ukrayna’da açılan ilk ve pist uzunluğu en büyük olan kayak merkezidir. Avrupa standartlarının üzerinde pistiyle misafirlerine kayak keyfini en eğlenceli şekilde sunan merkezde 16 lift ve toplamda 50 km uzunlukta pistler bulunmakta. Ayrıca Bukovel‘de uzunlukları 600 metre ile 4.000 metre arasında değişen 61 adet pist bulunmaktadır. Bukovel‘de her seviye kayakçıya göre pist bulunmaktadır. Yeni öğrenenler için 12, orta seviye kayanlar için 41 ve 8 adette profesyonel kayakçılar için pist bulunmaktadır. Orta seviye kayakçıların kullandığı kırmızı pistte gece kayağı olanağı bulunmakta ve saat 20.00 ye kadar ışıklandırmalar açık kalmaktadır.

Alfabesi farklı olduğu ve İngilizce pek kullanılmayan Ukrayna’da Bukovel‘e gitmek için Lviv‘den yola çıkarken birilerinin size yardımcı olması gerekiyor. Bunun yanında Bukovel çok geniş bir alan üzerine kurulu ve burada her bütçeye uygun tesisler bulunmaktadır. Bu tesislerin hemen hepsinde restoran, gece kulübü, bowling salonu dahil eğlence için misafirlerine geniş imkan sağlamaktadır.

Belgrad, Kopaonik Kayak Merkezi

18 kayak pisti bulunan Kopaonik kayak merkezi, Sırbistan’ın en iyi modernize edilmiş ve gelişmiş kayak merkezi konumundadır. İçinde irili ufaklı bir çok pist barındıran kayak merkezinde hem teknolojinin bütün imkanlarını kullanabilir hem de doğanın insanla olan uyumunun zevkini çıkarabileceğiniz bir merkez. Daha çok orman içi ve biraz da engelli parkurları bulunan kayak merkezinde hem gece hayatı hareketli hem de gün içerisinde vakit geçirebileceğiniz bir çok cafe bulunmakta.

Kopanoik’te öncelikle kaybolmamak için dikkat etmenizi öneririz 🙂

Saraybosna, Bjelasnica Kayak Merkezi

1984 yılındaki Kış Olimpiyatlarına da ev sahipliği yapmış olan Bjelasnica Olimpik Kayak Merkezi; 6 telesiyejin bulunduğu merkezde, 4 pist daha bulunmaktadır.

3.100 metrelik Alp disiplinli ve büyük slalom pistinin yanı sıra 3.200 ila 550 metre arasında değişen uzunluklarda 4 pisti daha mevcut ve pistler mavi, kırmızı ve siyah seviyelerinde farklılaşan zorluk derecelerini kapsıyor. Savaş sonrası yapılan yatırımlarla yenilenen ve gelişen kayak merkezi Büyükannenin Vadisi anlamına gelen Babin Dol alanına yapılan otel, restoran ve barlarla modern yüzüyle kayak severleri bekliyor. Eğer sıkı bir kayak severseniz, Saraybosna’ya yolunuz kış aylarında düştüğünde, şehir merkezine yakın olan Bjelašnica’ya veya Jahorina’ya uğramanızı tavsiye ederiz.

Karadağ, Zabljak Kayak Merkezi

Güzel ve heybetli Durmitor Dağı’nda bulunan Zabljak, Karadağ’ın kuzeyinde yer alıyor.Karadağ’ın en popüler kayak merkezi olan Zabljak’ta kayak sezonu yaklaşık 3 ay sürüyor. Üç farklı pistten oluşan kayak merkezinin en uzun pisti 3.500 metrelik Savin Kuk. Diğerleri ise 2.630 metrelik Stuoc ve yeni başlayanlara uygun olan yokuş aşağı düz inen 800 metrelik Javorovaca. Ayrıca Cross-Country kayakçıları için 3 km’den 12 km’ye kadar uzanan parkurları bulunuyor. Çift kişilik teleferiğin yanı sıra biri küçükler için, biri gece kayağı yapmak için projektörlerle donatılmış, toplamda 3 telesiyeji var.

Zabljak‘ta kayak ekipmanları kiralayabileceğiniz yerler, bir kayak okulu da yer alıyor. Günlük kayak kartı (skipass) fiyatının 15 € olduğu Zabljak’ta, gece ve çocuklar için bu fiyat 8 €. Ayrıca haftalık ve sezonluk bilet seçenekleri de sunuluyor.

Kosova, Brezoviça Kayak Merkezi

Kosova’nın büyük şehirlerinden biri olan Prizren yakınlarında bulunan bir köy ve turizm merkezi olan Brezoviça, Šar Dağları‘nın kuzeydoğu etekleriyle Lepenac Nehri’nin havzası arasında yer alıyor. Brezoviça kayak merkezi, uzun ve çoğunlukla ağaçsız pistleriyle orta zorluk seviyesindeki kayakçılar için ideal. 2.550 hektarlık bir kayak alanını kaplayan merkezde Kasım’dan Mayıs’a kadar kayak sezonu hüküm sürüyor.

Tavsiye ettiğimiz merkezlere gidecek arkadaşlara şimdiden iyi eğlenceler.

Tags: , , , , , , , , , ,

0 Comments

Leave a Comment